Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Home / estetik merkezi / Saç Ekimi Ankara

Saç Ekimi Ankara

  • Op. Dr. Barış Şahin
  • Estetik Cerrahi, Ankara, Op. Dr. Barış Sahin, Saç Ekimi,

Yaşlanma,çeşitli hastalıklar, hormonal dengesizlikler , genetik gibi nedenlerle saç kaybı meydana gelebilir. Ayrıca geçirilen kazalar,yanıklar nedeni ile de saç kayıpları meydana gelebilir. Saçlarımız uzama(anagen faz), incelme(telogen faz), dökülme(katajen faz) fazlarını içeren aktif bir döngüdedir.

Anagen Faz: Sağlıklı uzayan saçların olduğu fazdır. Tüm saçların yaklaşık %80-90 ı bu fazdadır. Bu faz 3 yıl sürer.

Katajen Faz: Saçta incelme, pigment kaybı mevcuttur. Yaklaşık 3-4 hafta süren geçiş dönemidir.

Telojen Faz: Saçlarımızın yaklaşık %10-15 ‘i bu fazdadır.İncelmiş, pigment kaybı meydana gelen saçlar dökülebilir.

Sonrasında tekrar oluşum başlar .Bazende saç kökleri dinlenme fazına girebilir. Bu dönem ortalama 3 ay sürer. Tüm bu dönemler iç ice geçmiş bir döngü şeklinde birbirini takip eder. Normal insanda günde yaklaşık 100 kadar saç teli kaybı normaldir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirli şekilde olur. Ana neden androjen hormonudur. Günümüzde erkeklerin yaklaşık %50’sinde çeşitli derecelerde saç kaybı mevcuttur. Kadın tipi dökülmede erkeklerde olduğu gibi alın bölgesinden kayıp olmaz. Daha yaygın bir kayıp olur. Hormonal sebepler önemlidir. Tiroid rahatsızlıkları, demir eksikliği anemisi, gebelik sonrası, menapoz döneminde kadınlarda da saç kayıpları olabilir.

Saç ekiminde bugün temel olarak iki yöntem kullanılmaktadır. Fut yönteminde saçlı derinin arka kısmından 2-3 cm lik bir şerit alınarak ekim yapılmaktadır. Bu yöntemde şerit alınan alana dikiş atılmaktadır. Burası 10 gün içinde iyileşmektedir. Bu teknikle aktarılan kök sayısı kısıtlı olmaktadır. Tekrar ekim işlemi için saçlı deri alınan alanın operasyona uygun hale gelmesi için 6-12 ay arasında süre geçmelidir.

 

Fue Yöntemi

Günümüzde uygulanan temel yöntemdir. Saç kökleri tek tek bir mikromotor ve ucundaki ince punc yardımı ile alınır.Kullanılan punch çapları 0.5-1 mm arasında değişmekte saç köklerine zarar vermemektedir. Alınan saçlar saçsız alana aktarılır. Genelde enseden kök alınmakla beraber kıl olan her yerden alınabilir. Kök alınan alan kısa 1-2 günde iyileşmektedir. Bu alanda daha sonra iz kalmaz. Çünkü saç alınan delikler kısa sürede kapanır ve çevredeki saçlar bu alanı kamufle eder. Tek seferde hastanın saç yoğunluğuna göre değişmekle beraber yaklaşık 2500-4000 arası greft nakledilebilir. Buda yaklaşık 5000-6000 rası saç teli aktarımı demektir.

 

Saç Ekimi Öncesi

Operasyondan en az 10 gün önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekir. Operasyon öncesinde saçlarınız çok kısa kesilmiş olmalı (birkaç mm) ve şampuan ile iyice yıkanmış olmalı. Ek bir saç bakım ürünü kullanmayınız. Kıyafet olarak rahat giyip çıkarabileceğiniz bir giysi tercih ediniz ve hatta şapka ile bile gelebilirsiniz. Operasyon öncesi son kez yapılan planlama yapılır ve fotoğraflama yapılır.

Operasyon genellikle lokal anestezi ile (nadiren sedasyon) yapılır. Önce yüzüstü yatılır ve enseden kökler(greftler) alınır. Daha sonra sırtüstü yatılır ve kökler planlanan alanlara uygun şekillerde nakledilir. Bu işlem bazen birkaç kez tekrarlanabilir, operasyon 2 ayrı günde farklı seanslarda yapılabilir veya bazen kısa molalar verilebilir.

 

Planlama

İşlem kesinlikle bir cerrahi müdaheledir. Hekim dışında kendine saç analiz uzmanı, saç ekim uzmanı, uzman saç ekimi hemşiresi gibi sıfatlar bulan ve yasal olarak bu işlemi yapmaya yetkisi dahi olmayan insanlara rağbet etmeyin, mutlaka estetik cerrahi uzmanlık belgesini ve tıp fakültesi diplomasını görmek isteyin. Medyada kampanya yaptık inanılmaz ucuza saç ekiyoruz, ekim sonrası bedava saç çıkarıcı ilaçlar veriyoruz, tek seansta 8000-10000 kök ile 20000-25000 tel saç ekiyoruz” gibi ifadeler gerçek dışı iddialardır. Lütfen bu tür reklamlara itibar etmeyiniz. Sonuç olarak saç ekimi için lütfen estetik plastik cerrahi hekimine başvurun..!

İnsanlarda yaklaşık 100 bin saç teli mevcuttur. Ekilen saçların normal görünmesi için santimetrekareye yaklaşık 25-30 kök arası ekim yapılması yeterli olacaktır. Bu yaklaşık 60 saç teli ekimi yapıldığı anlamına gelir. Ekilen greftlerin bir kısmı tekli, bazıları iki ya da üçlü olduğu için bu sayı elde edilebilir.

Planlamada hastanın eski fotoğrafları yardımcı olabilir. Planlanma sırasında en önemli unsur ön saç çizgisinin doğru şekilde oluşturulmasıdır. Oval, üçgen, düz şekillerde planlamalar yapılabilir ayrıca düz bir hat olarak değilde doğal olarak girintili çıkıntılı yapının korunması gerekmektedir. Ayrıca temporal alan denen kulak ön üst kısmında erkeklerde daha belirdgin olan alanın düzgün olarak planlanması gerekmektedir. Ekim yapılacak alan belirlendikten sonra doğru açı ile ekim önem kazanır. Örneğin ön kısımdaki saç açıları ve tepe kısımları farklıdır. Yan kısımlarda bu açılar daha farklıdır. Önceki saç tarama alışkanlıkları önemlidir. Bütün bunlar ekim öncesi ayrıntılı değerlendirilmeli ve planlanmalıdır. Buda bizzat plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Enseden alınan saçlar dayanıklıdır ve aktarım sonrası dökülmeye dirençlidir. Bu alandan ne kadar saç alınabileceği saç yoğunluğu ile değişir. Tek seferde genelde 2000-4000 arası greft aktarımı yapılabilir. Saçsız alanın genişliğine göre tekrarlayan seanslar gerekli olabilir.

 

Ekim Teknikleri

1- İğneli ekim

2-Kalem tekniği

3-Lateral slit tekniği

 

Operasyon Sonrası

Saç ekimi operasyonu sonrası evinize dönebilirsiniz. . Sonraki 2-3 gün baş ve göz çevresinde hafif bir şişlik ve ağrınız olabilir. Ense bölgesi ya da alınan ve ekilen bölgelerde yara iyileşmesi son derece hızlıdır. 4-5 gün sonunda yara iyileşmeniz gerçekleşir. Ekim sonrası 2-3.günlerde yıkama işlemi klinikte yapılmaktadır. Bu işlem hassas olarak yapılması gereken bir işlemdir. İlk ayın sonunda saçlarda önemli birdökülme görülecek tir. Uzaman ise 4-5. aylardan itibaren olacaktır. İstenene yakın bir sonuç 7-8. Aylarda alınır. İstenen sonucu almak 1 yılı bulabilir.

 

 

About barissahin

Bunuda Oku!

dudak-dolgusu

Çayyolu Burun Estetiği

Rinoplasti yada burun estetiği burnun yeniden şekillendirilmesi işlemidir.  Op. Dr. Barış Şahin  Rinoplasti Fiyatları Ankara, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir